LÄHETÄ ISOT KUVAMÄÄRÄT JA SUURET YLI 10 Mt (yksittäiset) TIEDOSTOT We Transferin kautta. Palvelimen kautta voit lähettää meille satoja kuvatiedostoja kerralla.
20 tiedostoon saakka (tai yhteensä max. 40 Mt) voit myös lähettää tiedostosi sähköpostiimme potrettipaja@saunalahti.fi
Huom! Kirjoita tällöin viestiin kpl-määrät ja haluatko kuvat mattana vai kiiltävänä. Muista puhelinnumerosi.
Jos osaat siirtää kuvia muistitikulle, niin osaat tehdä tilauksen WeTransferin kautta. Se on helppoa! Näin selviät kuvatilauksestasi vain noutokeikalla.
1) SIIRRY PALVELIMELLE 2) TÄYTÄ VIESTI- JA OSOITEKENTÄT 3) LATAA TIEDOSTOT 4) LISÄÄ VARMENNUSKOODI SÄHKÖPOSTISTASI 5) LÄHETÄ KUVASI
Alla yksityiskohtaisemmat lähetysohjeet.

Lue ensin ohjeet ja aloita sen jälkeen tilaus klikkaamalla WeTransfer kuvaa.
1) TÄYTÄ ENSIN TILAUSTIEDOT:
Kun sivu aukeaa, niin hyväksy palvelu (I accept) hyväksy tai hylkää evästeet "Terms for service" ja täytä seuraavat kohdat ennen kuvien latausta.
(Mikäli WeTrasferin ehdottaa ohjelman lataamista laitteellesi, niin voit valita "I just want to send files" eli haluan vain lähettää tiedostoja tai jos seuraavaksi aukeaa näkymä "Send an email" tai "Get a link" niin vaitse "Send an email)".
- Email to: potrettipaja@saunalahti.fi
- Your email: oma sähköpostiosoitteesi.
Kirjoita sähköpostiosoitteet huolella oikein!
- Message: Laita aina viestiin mukaan puhelinnumerosi ja nimesi + haluamasi pinta (matta tai kiiltävä).
Jos tiedostot ovat eri kuvasuhteilla, niin viesti "Tilaan 10-kuvia" riittää. Muuten tulostamme kuvasi joko 10x13 cm tai 10x15 cm kokoon.
LISÄTIETOJA KUVIEN RAJAUTUMISESTA JA HINNASTON LÖYDÄT KLIKKAAMALLA: TÄSTÄ.
2) LATAA KUVASI PALVELIMEN KAUTTA:
Klikkaa "Upload files" jolloin voit ladata kuvia tietokoneelta tai kännykästä. Tai "select a folder" jos sinulla on valmis kuvakansio lähetettäväksi.
Ladattuasi kuvat klikkaa "Transfer". Seuraavaksi aukeaa näkymä "Verify your email" eli vahvista sähköpostisi. Saat sähköpostiisi kuusinumeroisen "varmennuskoodin" (verifying code).
Hae sähköpostistasi tämä koodi ja lisää se sarakkeeseen, niin tilauksesi on klikkausta vaille valmis.
Voit lähettää yhdellä kertaa kuvia 2 Gt (2000 Mt). Kuvia voit tarvittaessa lähettää useammassa erässä.
Jos tilaat myös suurennoksia, niin lähetä ne omana eränä tai nimeä tiedostoon haluttu kuvakoko.
3) SAAT VAHVISTUKSEN ONNISTUNEESTA LÄHETYKSESTÄ:
Tarkista sähköpostisi. Onnistuneesta lähetyksestä saat parin minuutin sisällä ilmoituksen sähköpostiisi. Sähköpostiisi saat myös tiedon kun olemme ladanneet kuvatiedostosi.
4) ILMOITAMME TEKSTARILLA KOSKA KUVASI OVAT NOUDETTAVISSA.
KUN OLET KERRAN OPETELLUT WeTransferin KÄYTÖN, NIIN VOIT SAMALLA OHJELMALLA LÄHETTÄÄ TÄYSIKOKOISIA TIEDOSTOJA MEILLE JATKOSSAKIN TAI YSTÄVILLESI VAIKKAPA AUSTRALIAAN SAAKKA.
PS. VOIT HARJOITELLA MUUTAMALLA TIEDOSTOLLA KUVIEN LÄHETTÄMISTÄ VALITSEMALLA LÄHETTÄJÄKSI JA VASTAANOTTAJAKSI OMAN SÄHKÖPOSTIOSOITTEESI. Tiedostot tulevat tällöin sinun sähköpostiin. HUOM! Muista ladata tiedostot. Muuten saat viikon sisällä pari muistutusta lataamattomista tiedostoista mailiisi.